آموزش وردپرس
خانه / مطالب جالب / استاد جلیل شهناز

استاد جلیل شهناز

جلیل شهناز
استاد جلیل شهناز

برای دانلود آهنگ شور اینجا کلیک کنید

استاد بزرگ موسیقی ایران جلیل شهناز در یکم خرداد سال ۱۳۰۰ در شهر اصفهان به دنیا آمد. همه اعضای خانواده شهناز از عاشقان موسیقی اصیل ایرانی بودند. پدر او شعبان خان علاقه زیادی به موسیقی اصیل ایرانی داشت و علاوه بر تار که ساز اختصاصی او بود، سه‌تار و سنتور هم می‌نواخت. عموی اوغلامرضا سارنج هم از نوازندگان کمانچه بود. پدر استاد جلیل شهناز وظیفه آموزش موسیقی فرزندش جلیل را برعده ی برادران او  عبدالحسین شهنازی و برادر بزرگ خود حسین شهناز که به خوبی ساز می‌نواخت، گذاشت. پشتکار و تمرین و استعداد جلیل شهناز به حدی بود که او در نوجوانی از نوازندگان بزرگ اصفهان بود. در سال ۱۳۲۸ وارد رادیو اصفهان شد و سپس به دعوت رادیو تهران در سال ۱۳۳۶ به تهران آمد و در همین سال ها به عنوان کارمند افتخاری شهرداری تهران منصوب شد. در برنامه های گوناگونی مانند برنامه گلها، ارکستر حسین یاحقی و … به عنوان تکنواز و همنواز به فعالیت پرداخت. وی همچنین در گروه “یاران ثلاث”((یاران سه گانه)) (همراه با تاج اصفهانی و حسن کسایی) و گروه “اساتید موسیقی ایران” کنسرت های بسیاری را در داخل و خارج از ایران اجرا نمود. شهناز در برنامه های جشن هنر شیراز نیز حضوری فعال داشت. این نوازنده تار در طول زندگی هنری خود با هنرمندان والای کشور از جمله فرامرز پایور، حبیب الله بدیعی ، پرویز یاحقی ، همایون خرم ، علی تجویدی ، منصور صارمی ، رضا ورزنده ، امیر ناصر افتتاح ، جهانگیر ملک ، اسدالله ملک ، حسن کسائی ، محمد موسوی ، تاج اصفهانی ، ادیب خوانساری ، محمودی خوانساری ، عبدالوهاب شهیدی ، اکبر گلپایگانی ، حسین خواجه امیری و محمد رضا شجریان همکاری داشته‌است . استاد جلیل شهناز، علاوه بر نواختن تار، که ساز اختصاصی اوست، با نواختن ویولون، سنتور و تمبک نیز آشنایی داشت .

جلیل شهناز و حسن کسایی در محضر ابولحسن صبا
جلیل شهناز و حسن کسایی در محضر ابولحسن صبا

آثار استاد

آلبوم “عطرافشان” (همراه با تمبک محمد اسماعیلی).”زبان تار” ( تمبک جهانگیر ملک )

– کتاب ” گل های جاویدان ” (پانزده قطعه برای تار و سه تار ). نت نگاری: هوشنگ ظریف. انتشارات سرود، تهران، ۱۳۷۹٫

آلبوم (های) آواز و تصنیفهای ایرانی، نوبهار، ره آورد، راز، آواز شهناز، باغ نوا، بیات ترک، چهارمضراب، صد سال تار، مهر، دفتر تار، افتخار آفاق، عشق و زندگی، نوید بهاری، شور و زندگی، تار سولو، تار و ترمه، یاران زنده رود، شهناز شهنواز و… از جمله آثار جلیل شهناز است.

استاد شجریان در محضر استاد شهناز
استاد شجریان در محضر استاد شهناز

بزرگان هنر درباره ی او گفته اند:

«شهناز موسیقی ایران»، با استفاده از تکنیک‌های برجسته در شیوه تارنوازی توانست بسیاری از ردیف‌های موسیقی سنتی ایران را با تار بنوازد که از جمله نواختن در مایه دشتی و دشتستانی است که بسیار با ارزش است.

در آیین نکوداشت استاد جلیل شهناز و زنده یاد درویش خان در فرهنگسرای هنر در سال ۱۳۸۵ گفته شده است:

استاد حسن کسائی: شناخت موسیقی کار هرکسی نیست. همه موسیقی را گوش می‌دهند و دوست می‌دارند اما کسی که سره را از ناسره تشخیص بدهد و بتواند درک مقاماتی را که استاد شهناز نواخته‌اند داشته باشد بسیار نادر است. همه ساز می‌زنند و همه خوب ساز می‌زنند ولی قدرت نوازندگی و محفوظات و لحظات موسیقی که آقای شهناز می‌دانند و اجرا کرده‌اند، چیزی که در دست همگان باشد نیست. یعنی ردیف موسیقی ایران نیست. قدرت آقای شهناز در جواب دادن و دونوازی خارق العاده‌است. من ۶۰ سال با ایشان همنوازی کرده‌ام و ساز بنده با ساز شهناز گره خورده‌است.

استاد محمدرضا شجریان: ساز شهناز در من زندگی می‌کند و من با ساز شهناز زندگی می‌کنم. من تنها خواننده‌ای هستم که خودم را شاگرد جلیل شهناز می‌دانم. ساز این نوازنده بی بدلیل، یک ساز آوازی است؛ برخلاف دیگر نوازنده‌ها که ۸۰ درصد سازی می‌زنند و فقط ۲۰ درصد آوازی. جلیل شهناز به بیان واقعی در نوازندگی تار رسیده است؛ چرا که در گیرودار ردیف و تقلید از دیگران نماند و مانند آبشاری خروشان در جریان است.

داریوش پیرنیاکان: جلیل شهناز هنرمندی است که زاوایای بسیاری در سازش نهفته‌است. وی علاوه براشراف کامل بر ردیف و رموز آن، ویژگی منحصر به فردی دیگری نیز داشت. جواب آوازهای شاهکار و بی نظیر، استفاده از تمام امکانات ساز، نواختن بسیاری از گوشه‌های مهجور، رعایت جمله‌بندی در نوازندگی از جمله ویژگی‌های نوازندگی جلیل شهناز است.

استادپرویز یاحقی : شهناز دفتر تار بست

یاد و خاطر این استاد بزرگ وار جاودانه باد

منبع بخشی از مطالب دانشنامه ویکی پدیا می باشد

No votes yet.
Please wait...

درباره ی سعید قلی پور

معلم دبستان نبی اکرم ص شهر جدید پرند

همچنین ببینید

پنالتی جالب

در همه جا میشه نکته هایی آموزنده دید حتی در فوتبال . فیلم پنالتی ببینید …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *